S Frakturom pod ruku ušetaj u listopad – mjesec kada su priroda i poezija najljepših boja! Kroz cijeli mjesec u Knjižari Fraktura čekaju te promocije naših sjajnih pjesnikinja i pjesnika – 14. 10. Suzana Matić predstavit će novi pjesnički naslov Ni na asfaltu, ni na zemlji, 22. 10. Srđan Sandić zbirku pjesama Ljubav je glagol, a 29. 10. Aljoša Pužar svoju prvu zbirku pjesama Pitanje nadležnosti. Provjeri ove i druge sjajne naslove u listopadu zbog kojih ćeš se opet zaljubiti u poeziju!
Kapka Kassabova – Prema jezeru (prijevod: Patricija Horvat)
Nakladnička kuća Fraktura domaćoj publici predstavlja novi naslov škotske spisateljice bugarskih korijena Kapke Kassabove – romansirani putopis Prema jezeru, podnaslovljen Balkansko putovanje u sjeni rata i mira, veliki roman o malim ljudima i moćnim sudbinama na obali Ohridskog i Prespanskog jezera. Nakon maestralnog putopisa Granica (OceanMore, 2022. prijevod Martina Čičin-Šain) kojim je istražila tajanstvene zakutke Balkana, autorica novim naslovom Prema jezeru zaranja u dva, vjerojatno najstarija europska jezera međusobno povezana podzemnim tokovima, i u njima pronalazi ribare i trgovce, derviše i monahe, oboljele i iscijeljene te neostvarene ljubavi, obiteljske drame, i druge ožiljke. Tragom majčinih korijena, raskošnim jezikom kojim odzvanja poezija, Kapka Kassabova svojim putopisom pronalazi srce regije i nudi ga čitateljima na dlanu.
Suzana Matić – Ni na asfaltu, ni na zemlji
Sa Suzanom Matić krećemo u potragu za identitetom žene kojoj su djeca gotovo odrasla, koja se nosi s neizbježnim gubitkom roditelja, žene koja sluša svoju žudnju i neumorno traži onog Drugog. Stihovi iznimne zbirke pjesama Ni na asfaltu, ni na zemlji stihovi su i naših zaljubljivanja, brodoloma, gubitaka, ljubavi prema obitelji. Knjiga je to koja se dugo čuva nadohvat ruke i često otvara, kako bismo se sjetili tog neporecivog žara života, te nužnosti da živimo osjećajući i suosjećajući – bacajući se na glavu i na srce.
Srđan Sandić – Ljubav je glagol
Učimo cijeli život – govoriti, crtati i pisati, spoznajemo jezik i matematičku logiku, povijest civilizacije i evoluciju ljudskog bića. No, tko nas uči voljeti? Zbirka poezije Ljubav je glagol Srđana Sandića na sasvim neočekivan i hrabar način traži upravo odgovor na to pitanje. Stihovi Srđana Sandića ljekovita su i iskrena smjesa životne boli i svakodnevne radosti, bilo da je riječ o čežnji za partnerskom ili o gladi za roditeljskom pažnjom. Ljubav je glagol izmaknut će nam tlo pod nogama jer vjeruje u osjećanje i suosjećanje, a nadasve u ranjivost svakoga od nas.
Aljoša Pužar – Pitanje nadležnosti
Na putu od posla do kuće, u prolascima kroz ambulante, na stanicama i u vlakovima, u ubrzanoj komunikaciji novog tisućljeća – skraćenica i emotikona, gdje je to mjesto na kojem će nas susresti poezija? Krije li se ona i u prolaznicima pijancima, liječnicima, slučajnim poznanstvima? Odgovor na to pitanje u svojoj zbirci Pitanje nadležnosti traži poznati kulturolog i antropolog Aljoša Pužar. Pjesme su to koje je ispisivalo promatranje – urbane svakodnevice, dekadencije i lažnih moralnih postulata – a koje se u čitatelja utiskuju kao najuzbudljivija usmena predaja.
Dizajn naslovnica zbirki poezije osmislio je dizajner Danijel Žeželj.
Ludwig Bauer – Kuća ili čovjek koji je kupovao čavle
Daniel Beker, enigmatičar, slučajem je postao nastavnik u Jugoslavenskoj dopunskoj školi u Londonu. Na tom se poslu, iako ga učenici obožavaju, ne snalazi najbolje, jer se od njega očekuje da bude vjeran socijalističkom sistemu. Njegova supruga ambiciozna je i snažna žena čiji je san ostvariti karijeru u bankarskom svijetu, dok Daniel sanja vlastiti dom, kuću pokraj Zagreba. Junake Kuće prepoznajemo kao svoje roditelje, djedove ili bake, heroje svakodnevice preko kojih se prelama povijest. Ludwig Bauer u svom devetnaestom romanu Kuća ili Čovjek koji je kupovao čavle ispisao je fresku o posljednjim desetljećima socijalizma, ali prije svega priču o ljudima – njihovoj dobroti i naivnosti, pohlepi i prevrtljivosti, o tome možemo li uopće ikada shvatiti jedni druge.
Ispiši listopad najboljom prozom i poezijom!