Pupčana vrpca; Lucija Tunković
Okruženo mnoštvom pop-kulturnih sadržaja koji su bili aktualni u godinama na prijelazu stoljeća, odrastanje glavne junakinje ovog romana prvijenca obilježeno je i obiteljskim nasiljem, preživljavanjem unutar školskog sustava, kreiranjem loše slike o vlastitom tijelu i mnoštvom sličnih prepreka svojstvenih na neki način mjestu i vremenu u kojem su nastale. Autorici je važno približiti čitatelju dječju svjesnost vlastite boli i razočaranja. Mnoge stvari koje se pripisuju normalnim fazama puberteta jednostavno su odgovor na traume proizašle iz obiteljskog okruženja,a koje se manifestiraju prije nego što mislimo. Progovarajući kroz niz slikovitih opisa o nasilju, depresiji i poremećajima prehrane, autorica duboko zaranja u svijet odrastanja koje započinje prijenosom informacija preko pupčane vrpce. Razotkrivajući sve nijanse toksičnosti obiteljskih odnosa, pred nas stavlja slike iz vlastitih djetinjstava i preispituje načine na koje smo do sada na njih gledali. S neprikosnovenim smislom za detalje i jezikom koji prekraja misli, autorica donosi svježi pogled na odrastanje i postavlja pitanja koja razotkrivaju cjelokupnu manipulativnu i prijetvornu prirodu društva u kojem živimo.
Kristina
kupite knjigu Pupčana vrpca
Mi, preživjeli; Tash Aw
Roman cijenjenog malezijsko-britanskog pisca Tasha Awa surova je priča o suvremenoj Maleziji. U formi intervjua između bivšeg zatvorenika Aha Hocka i istraživačice Su-Min roman progovara o ekonomskim i rasnim nejednakostima u doba suvremenog kapitalizma. Autor ponire u unutarnje funkcioniranje društva čiji su odnosi duboko određeni njegovim statusom jeftinog izvora radne snage, te pokazuje složenu hijerarhiju između različitih etničkih skupina jugoistočne Azije. U svojim je opisima autor oštar i neumoljiv, ali životnost i osobnu perspektivu svakako im daje pripovijedanje Aha Hocka, koji progovara o svojem odrastanju, prijateljstvima i zamkama koje donosi kinesko porijeklo u stratificiranom društvu kao što je malezijsko.
Nikola
kupite knjigu Mi, preživjeli
Matija; Drago Hedl
Knjiga Drage Hedla, pozicionirana na razmeđu biografije i dnevničkih zapisa, dirljivo progovara o suočavanju s gubitkom člana obitelji (sina) koji je počinio samoubojstvo. Ono što karakterizira ovu knjigu je nekonvencionalan pristup tematici. Naime, kroz mnoštvo proznih fragmenata narativ se gradi u sekvencama. Glavnina opada na 37 dana koliko je proteklo od samoubojstva u SAD-u do ukopa u rodnom Osijeku. Oscilira između ozbiljnosti i naoko trivijalnih događanja koje su prethodila tragičnom činu, djetinjstva, adolescencije, isprazne svakodnevnice te važnih životnih prevrata, uz fokus na surovost poslovnog okruženja i posthumno birokracije. Upravo te nasumične izmjene pružaju jedinstven uvid u problematiku suicida i prikazuju sve partikularnosti i neodređenosti po pitanju krivnje, zamjeranja, sjete, opravdanja i osude na način koji je svojstven bliskom članu obitelji. Snovite reminiscencije slažu se kao rastavljeni mozaik u širu sliku, koja je (kao i svako sjećanje) proizvoljna i podložna interpretacijama, ali jedino kao takva i može biti autentična.
Ivo
Posjetite nas u Knjižari Fraktura (Ulica kneza Mislava 17, Zagreb) kako bi usporedili dojmove