Frakturini knjižari preporučuju

Pisanje kao profesija; Péter Nádas
 

Nova knjiga Pétera Nádasa zbirka je eseja koji su nastali u različitim prigodama, povodom uručenja književnih nagrada ili zasebno objavljeni u književnim časopisima: Haydn u neboderu, Naše budne tišine, Pisanje kao profesija, Na bojama tmine, Onaj koga je Linné prvi opisao. Iako je riječ o širokom opusu tema, a posljednji govor pisan je u stihovima, ono što prožima sve eseje, tema je pisanja. Spominju se i neka poznata književna imena kao što su Péter Esterházy, Imre Kertész, Primo Levi, Albert Camus, Paul Celan, ali i neknjiževna poput spomenutog Haydna, Darwina, Heideggera, Platona i Aristotela. Anegdote, susreti s književnicima, teme poput fotografije, kišne gliste, diktature za one su kojima je pisanje profesija, ali i one kojima je čitanje užitak.

Blagica

kupite knjigu Pisanje kao profesija

Vrlo hladni ljudi; Sarah Manguso

Iznimno dirljiv i iskren, satkan od malih trenutaka odrastanja čije čarobne prekretnice nije omelo ni siromaštvo ni narušeni obiteljski odnosi, roman Vrlo hladni ljudi donosi uvid u svijet tinejdžerice koja vapi za uzbuđenjem i pripadnošću. Iako je njen materjalni svijet prilično oskudan, ona mu ne dopušta da ugrožava njen socijalni status i uklopljenost u društvene konvencije u školi. Svaki čin velikodušnosti od strane kolega za Ruth je čudo u koju ne može vjerovati. Odrasli su iz perspektive školarke iznimno zaglušujuće apsurdni, neskloni suradnji i apsolutno nesolidarni kad se radi o ostvarivanju snova u kojima je voljena i cijenjena članica zajednice. To su ujedno i iskonski čimbenici koji potiču rast djevojčine traume koja se zajedno s mentalnim poteškoćama raspiruje s vremenom. Ruth je senzibilna i borbena junakinja koja se (ne)uspješno odupire lošim kartama koje su joj dodijeljenje. Jezik koji je iznimno topao, pitak i prepun dovitljivih usporedbi, ne dopušta nam da ju izgubimo iz vida, čak ni nakratko.

Kristina

Liga ribara; Marija Andrijašević
 

Deset priča okupljenih u ovoj zbirci pripovijedaju o umjetnicima među radnicima, onima istančanih osjećaja i moći zapažanja kojima porijeklo zadaje gotovo nepremostive granice u ostvarenju vlastitih želja.  Andrijašević u pričama progovara lirski, ali ne patetično, o životnim sudbinama pojedinaca kojima je društvo namijenilo ulogu fizičkih radnica i njegovateljica usprkos njihovim talentima. Iako happy end nije u obzoru očekivanja njenih likova, oni svojim odnosom prema životu ponekad uspijevaju afirmirati posebnost koja nadilazi svakodnevicu, pri čemu autorica niti romantizira nekakav „divlju“, radničku duh i misao, niti se predaje moralizatorskoj društvenoj kritici. Istodobno intimne, a opet upućujući na širi kontekst, svaka od priča zaokružena je veduta života obespravljenih.

Nikola

Bljesak tame; Ethan Hawke

Ethan Hawke, holivudski glumac a liste, koji se nerijetko pojavljuje i u art house filmovima ovaj put se našao u ulozi romanopisca. Iako mu nije prvi put da se okušao u tako nečemu, i dalje je zadržao primjetnu svježinu i lucidnost pri pripovijedanju. Tematika je poluautobiografska te koincidira s prijelomnim trenucima autorovog života. Okosnica radnje se vrti oko njegovog preljuba koji je dokrajčio vezu sa (po javnom mnijenju) izrazito uspješnom i poželjnom partnericom te majkom njegove djece. Ostavši sam na vjetrometini osuda i retribucija, deziluzioniran kako privatno tako i poslovno, protagonist se vraća karijernim počecima tj. kazališnim daskama. Tamo zatiče niz nenadanih peripetija i novonastalih turbulencija koje ga uzlazno i silazno vode pri preispitivanju vlastitog života.

Ivo  

Posjetite nas u knjižari kako bi usporedili dojmove