A što kad se netko naš razboli; Bruno Šimleša
Posrijedi je poučna knjiga o potresnoj temi. Podnaslov glasi: 10 zlatnih pravila. Ono što nam autor Bruno Šimleša u njoj predstavlja je izuzetno korisno i hvalevrijedno. Ne samo da nam pruža potrebne smjernice kako se snaći u izrazito delikatnoj situaciji, nego sve navedeno potkrjepljuje primjerima iz stvarnog života te nas iskustveno i sugestivno dovodi do logičnih zaključaka. Dosadašnje publikacije srodne tematike su gotovo isključivo bile usmjerene na osobu koja boluje, a zanemarivo rijetko ili pak samo usputno na njeno neposredno okruženje. Ova knjiga se savjetodavno usmjerava upravo na okolinu bolesnika te kao takva donosi prijeko potrebno, stručno i nedvosmisleno usmjerenje.
Ivo
kupite knjigu A što kad se netko naš razboli
Ultraprocesuirani ljudi; Chris van Tulleken
Ova knjiga odgovara na neka od najrasprostranjenijih pitanja današnjice: Zašto hrana nema okus kao prije? Što znače svi ti sastojci? Ili, ukratko, što to jedemo? Ultraprocesuirana, odnosno visokoprerađena hrana čini sve veći udio u prehrani suvremenog čovjeka, ali usprkos tome njezine su posljedice na ljudski organizam slabo istražene. Autor stoga u nizu poglavlja objašnjava što se skriva iza slabo razumljivih etiketa i kakve prednosti od toga imaju proizvođači hrane. Čitatelj će u knjizi pronaći opise proizvodnih procesa različitih emulgatora, zgušnjivača, guma, modificiranih škrobova itd. koji proizvođačima omogućuju smanjenje troškova, oponašanje pravih namirnica, pa i izazivanje ovisnosti kod potrošača. Uz to, knjiga ukazuje na socio-ekonomske faktore, marketinške podvale i propuste u zakonskoj regulaciji zbog kojih ta hrana postaje neizbježna, a često se predstavlja i kao poželjna alternativa.
Nikola
Tragom mjeseca; James Norbury
Tragom mjeseca, četvrta knjiga autora Velikog Pande i Sićušnog Zmaja, obogaćena je već prepoznatljivim autorovim ilustracijama koje su u jednakoj mjeri važne kao i popratni tekst. Topla priča o ustrajnosti, boli i gubitku. Baš zato što je ovaj put riječ o težim temama, slikovitost u izrazu više dolazi do izražaja, a sam autor tvrdi da mu je trebalo 25 godina stvaranja da bi u konačnici napisao ovu priču. U odnosu na prethodne, tekst i ilustracije se još više prožimaju i sve zajedno gradi cjelovitiju strukturu. Likovi su, kao i u prethodnim pričama, isključivo životinje, u ovom slučaju Amaya (psić), Vuk i Mačić, što odaje dojam kao da je riječ o basnolikoj tvorevini, jednako prikladnoj i za odrasle i za djecu, i ponekad tako potrebnoj jednostavnosti.
Blagica
Istina: kratka povijest totalnih k*njaža; Tom Phillips
Nova knjiga autora Ljudi: kako smo sje*ali sve što smo mogli postavlja pitanje živimo li doista u svijetu post-istine ili je laž nezaobilazni dio ljudske prirode. Polazeći od niza povijesnih anegdota i slučajeva, autor na duhovit način pokazuje kako su pojave poput lažnih vijesti, pseudoznanstvenih teorija i političkih afera oduvijek sastavni dio ljudskog društva, a njihov se uzrok može pronaći kako u zlobi i proračunatosti pojedinaca, tako i u prirodi ljudskog mozga. Phillipsova je pouka da, usprkos svim promjenama u načinu širenja informacija koje su donijele tehničke promjene, naše doba ne trebamo uzimati za vrijeme propasti istine, nego se trebamo opetovano podsjećati na važnost kritičkog razmatranja svih izvora.
Nikola
Posjetite nas u knjižari Fraktura na adresi Mislavova 17 kako bi usporedili dojmove