Frakturini knjižari preporučuju

Židovi i riječi; Amos Oz i Fania Oz-Salzberger

Podulji esej možda najznačajnijeg suvremenog izraelskog pisca i njegove kćeri povjesničarke, pokušava demonstrirati otvorenost i pluralnost koji su sadržani u židovskoj literarnoj tradiciji. Oni sami polaze, kako navode, sa stajališta sekularnih židovskih Izraelaca i prolaze 2 500 godina dugom poviješću židovske pismenosti kako bi pokazali kako se nipošto ne radi o monolitnoj konstrukciji, već da je židovska kulturna povijest istovremeno obilježena kontinuitetom i mnoštvom ekscentričnih figura, bogata dijalogom i raspravama. Namjera je autora pronaći svoje mjesto unutar te kulture i na taj način pružiti otpor njenom prisvajanju od strane konzervativnih struja. Ovaj esej, izvorno objavljen 2015. godine, s vremenom je samo dobio na relevantnosti i u svjetlu suvremenih događanja predstavlja dragocjen orijentir.

Nikola

kupite knjigu Židovi i riječi

Kairos; Jenny Erpenbeck

S radnjom smještenom u doba velikih prekretnica u Njemačkoj, netom prije pada Berlinskog zida, ovaj majstorski napisan roman govori o ljubavnoj aferi i stvaranju novog grada. Mlada studentica se zaljubljuje u oženjenog pisca s kojim u Istočnom Berlinu, pod utjecajem geopolitičke podijeljenosti, pokušava izgraditi budućnost. Njihova veza je poput samog zida, osuđena na predaju jer crpi snagu iz trenutaka, privida i iracionalne sklonosti ideologiji velike sreće. Kao što će Istočni Berlin pokazati kao prolazna struktura, tako će postupno ljubavna veza prijeći u toksičan, nezdravi odnos pun prijetnji, okova, suza i ograničenja. Autorica je, premještajući stalno radnju na razne lokalitete, približila čitateljima atmosferu, boje, mirise i zvukove jedne kataklizme. Kairos kao bog sretnog trenutka i sretne prilike ovdje je prikazan u obliku uzbudljivog strastvenog ushita punog dobre hrane, glazbe, književnosti i strasti.

Depandansa; Rachel Cusk

U romanu Depandansa pripovjedačica, nakon burne umjetničke prošlosti, živi spokojno s drugim mužem na zabačenom imanju. Jedina veza s bivšim životom su povremeni gosti umjetnici koje poziva da odsjednu u gostinskoj kućici, pri čemu najviše priželjkuje da će se pozivu odazvati L, slikar čiji su joj radovi promijenili život. Međutim, jednom kad se L konačno odazove pozivu, s njim dolazi i Brett, djevojka iz imućne obitelji čiji je odnos s L-om nejasan, a pripovjedačica je doživljava kao smetnju. Prisustvo kćeri i njenog partnera dodatno komplicira međuljudsku dinamiku, sve dok ne dođe do pucanja. Nadahnuta memoarima Mabel Dodge Luhan, ova kompleksna i intrigantna studija međuljudskih i rodnih odnosa, ljubomore i starenja, uvjerljivo opisuje unutarnji život pripovjedačice i skreće pogled na onu stranu karaktera za koju ponekad priželjkujemo da ostane skrivena.

Nikola

Previše truda – eseji o rodu, radu i rasporedima; Dunja Matić

Dunja Matić, kulturologinja i autorica nekoliko romana, ovaj nam se put predstavlja u potpuno novom ruhu. U ovom esejističko publicističkom izdanju glavninu mjesta zauzimaju teme suvremenih kulturnih politika i sadržaja, društvo u cjelini te pojedinac u društvu. Sve navedeno je prožeto osobnim dojmovima i iskustvima koji se počesto ispresijecaju s društvenim odrednicama. Sam tekst odaje dojam visoko vrijednog neformalnog razgovora u kojem autorica slijedi svoj tok misli koji je često vrludav i nepredvidiv, donekle i ironičan te izuzetno zanimljiv. Ono što se također propituje unutar knjige su općeprihvaćeni uzusi u raznim sferama društ(a)va te odnos dominantnog nad podređenim koje stvara dihotomiju iz koje Dunja Matić izvlači poučne paralele.

Ivo    

Posjetite nas u knjižari Fraktura na adresi Mislavova 17 kako bi usporedili dojmove nakon čitanja